pef logo

Do startu platformy PEF zostało:

93:04:22.00
dnigodzinminuts

 PEFEXPERT ogólna grafika

Konsorcjum dwóch firm: EDITEL Polska i SOFTIQ, będzie wyłącznym operatorem Platformy Elektronicznego Fakturowania. Firmy zwyciężyły w przetargu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. PEF to platforma, z której obligatoryjnie korzystają firmy świadczące usługi dla administracji publicznej. 

Platforma Elektronicznego Fakturowania, znana jako PEF, to system umożliwiający cyfrową wymianę faktur między instytucjami publicznymi i ich partnerami biznesowymi. Jest to rozwiązanie wspierające digitalizację procesów księgowych, pozwalające na automatyzację i uproszczenie procedur związanych z fakturowaniem. Korzystanie z platformy dla podmiotów uczestniczących w zamówieniach publicznych jest obowiązkowe od kwietnia 2019 r. Wynika to z dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Rola Brokera PEF polega na zapewnieniu firmom nieprzerwanego, darmowego i bezpiecznego dostępu do platformy. 

W przetargu, poza EDITEL Polska i SOFTIQ, wystartowała także spółka Infinite. Ministerstwo Rozwoju i Technologii po wzięciu pod uwagę takich czynników jak czas przywracania systemu po awarii, skrócenie terminu realizacji czy cena oferty zdecydowało się na powierzeniu zadania administrowania PEF konsorcjum. To nie jest debiut tych firm w roli brokerów – resort już we wcześniejszych latach korzystał z usług EDITEL Polska i SOFTIQ. 

Uciekające pieniądze

Działanie PEF opiera się na elektronicznym i automatycznym przetwarzaniu danych zawartych w fakturach, co umożliwia ich szybkie przesyłanie i analizowanie. Użytkownicy platformy mogą generować, wysyłać, odbierać i zarządzać fakturami w formacie elektronicznym, co znacząco przyspiesza procesy księgowe i redukuje ryzyko błędów wynikających z ręcznego przetwarzania dokumentów.

PEF łączy się z PEPPOL (Pan-European Public Procurement Online), który jest międzynarodowym standardem umożliwiającym wymianę dokumentów elektronicznych, w tym faktur, w obrębie Unii Europejskiej. - Dzięki połączeniu z PEPPOL, użytkownicy PEF mogą bezproblemowo komunikować się z kontrahentami w różnych krajach UE, co ułatwia transgraniczne transakcje biznesowe. Integracja z PEPPOL zapewnia również zgodność z europejskimi regulacjami dotyczącymi fakturowania elektronicznego, co jest kluczowe dla przedsiębiorstw działających na terenie Unii. Obowiązek elektronicznego fakturowania w relacjach B2G ma pomóc w walce z luką VAT. W 2020 roku, kiedy korzystanie z PEPPOL stało się obowiązkowe, łączna luka VAT w państwach UE wyniosła prawie 100 miliardów euro - mówi Tomasz Kuciel - CEO EDITEL Polska.

To nie koniec

Obowiązek korzystania z e-faktur w UE jest jednak stopniowo rozszerzany na relacje b2b, a następnie także niektóre transakcje b2c. Kraje dysponują autonomią w czasie wprowadzenia takiego obowiązku, jednak zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej wszystkie firmy, w tym te niebędące rezydentami krajów UE, będą zobowiązane do wystawiania i odbierania e-faktur w transakcjach b2b od stycznia 2028 r.

W Polsce implementacją tej unijnej polityki poza PEF jest także Krajowy System e-Faktur (KSeF), przeznaczony do obsługi transakcji b2b. W konsultacjach przy jego powstawaniu aktywnie uczestniczą pracownicy EDITEL Polska. Wszyscy podatnicy od miesięcy mogą próbnie korzystać z nowego systemu. Jako pierwszych obowiązek od lipca 2024 r. obejmie dużych podatników. Mniejsi z KSeF będą musieli korzystać od początku 2025 r. Czasu jest więc coraz mniej.

-Między KSeF i PEF jest dużo podobieństw. Oba systemy ułatwiają proces wystawiania, odbierania oraz przechowywania faktur w formie elektronicznej. Ich głównym celem jest automatyzacja i przyśpieszenie procesów księgowych oraz administracyjnych. Różnica między nimi jest taka, że PEF już dziś spełnia wymagania UE – podsumowuje Tomasz Kuciel z EDITEL Polska, nowego brokera PEF.

Editel do stopkilogo edison

EDITEL Polska S.A.
ul. Dobrego Pasterza 122A
31-416 Kraków

www.editel.pl

 logo softiq

SOFTIQ Sp. z  o.o.
ul. Chorzowska 50,
44-100 Gliwice

www.softiq.pl

peppol logo
Należymy do organizacji
OpenPEPPOL

 

PEFexpert
na LinkedIn 
logo linkedin 

 

 

 logo iso

 
 

Copyright EDITEL Polska S.A. i SOFTIQ Sp. z o.o.     Polityka prywatności      Regulamin