pef logo

Do startu platformy PEF zostało:

93:04:22.00
dnigodzinminuts

 PEFEXPERT ogólna grafika

Konsorcjum dwóch firm: EDITEL Polska i SOFTIQ, będzie wyłącznym operatorem Platformy Elektronicznego Fakturowania. Firmy zwyciężyły w przetargu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. PEF to platforma, z której obligatoryjnie korzystają firmy świadczące usługi dla administracji publicznej. 

 PEFEXPERT ogólna grafikaKontynuujemy projekt Platformy Elektronicznego Fakturowania, rozbudowując go o nowe funkcjonalności (tzw. PEF III). Przypomnijmy, PEF służy do przekazywania faktur i innych ustrukturyzowanych dokumentów między wykonawcami zamówień publicznych a instytucjami zamawiającymi.

 PEFEXPERT ogólna grafikaZwiększenie efektywności i sprawności funkcjonowania podmiotów publicznych dokonuje się poprzez innowacje cyfrowe. To dzięki nim możliwa jest elektronizacja całości procesu zamówień publicznych, w szczególności fakturowania. E-fakturowanie jest jednym z najważniejszych działań realizowanych w fazie post-award (tj. po wyborze dostawcy i podpisaniu umowy). Innymi elementami tego etapu są również m.in. zamówienie, awizo dostawy, dostawa i płatność.

 PEFEXPERT ogólna grafikaOd 18 kwietnia 2019 r. zamawiający ma obowiązek przyjąć od wykonawcy elektroniczną fakturę za zrealizowane zamówienie. Wykonawca zaś jest uprawniony (ale nie zobowiązany!) do skorzystania z możliwości e-fakturowania. Stało się tak w związku z tym, że z dniem 18 kwietnia upłynął termin implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 PEFEXPERT ogólna grafikaElektroniczne fakturowanie jest normalną praktyką handlową w prawie wszystkich państwach członkowskich UE. W porównaniu z fakturą w postaci materialnej, odpowiednio zabezpieczone fakturowanie elektroniczne nie tylko znacznie ogranicza możliwość dokonywania oszustw podatkowych w dokumentach faktury, ale także ułatwia organom podatkowym przeprowadzanie szczegółowej kontroli przy użyciu specjalnego oprogramowania.

 PEFEXPERT ogólna grafikaW świetle § 1 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie listy innych ustrukturyzowanych dokumentów elektronicznych, które mogą być przesyłane za pośrednictwem platformy elektronicznego fakturowania służącej do przesyłania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych oraz innych ustrukturyzowanych dokumentów elektronicznych, ustrukturyzowanymi dokumentami elektronicznymi, poza fakturą elektroniczną, które mogą być przesyłane za pośrednictwem PEF są:

Editel do stopkilogo edison

EDITEL Polska S.A.
ul. Dobrego Pasterza 122A
31-416 Kraków

www.editel.pl

 logo softiq

SOFTIQ Sp. z  o.o.
ul. Chorzowska 50,
44-100 Gliwice

www.softiq.pl

peppol logo
Należymy do organizacji
OpenPEPPOL

 

PEFexpert
na LinkedIn 
logo linkedin 

 

 

 logo iso

 
 

Copyright EDITEL Polska S.A. i SOFTIQ Sp. z o.o.     Polityka prywatności      Regulamin